Battery for Dyson V8, V8 Absolute, V8 Animal, V8 Animal Exclusive, V8 Fluffy, SV10 (Dyson 215681, VE6) 3000mAh - Battery with screws - from CELLONIC
In stock
Delivery: 2-3 business daysCompatible with
Shipping: 4.95 €
Variants
1x Battery 3000mAh - Screw-in battery
Overview
100% compatible with Dyson batteries
Check out the full compatibilities list.True 3000mAh capacity
What makes our batteries different? When we state 3000mAh, that’s exactly what you get. Competitors often claim capacities for batteries that are in fact far, far lower. This battery has a true capacity of 3000mAh - exactly as advertised.High-performance 967834-02, 15681, 215866-01/02 battery
Our replacement V8, SV10, SV25 batteries deliver consistently high performance, power and suction, and runtimes that match or exceed that of your original vacuum cleaner battery - for a high number of charging cycles.Superior quality and safety standards
Battery specialists since 2004, all our replacement batteries undergo strict and rigorous testing throughout the whole production process, complying with the highest standards and beyond. That’s why they come with a 3-year warranty.The sustainable choice
Replace the battery, not your vacuum cleaner. It’s the smarter, cheaper, eco-friendlier choice, cutting your environmental footprint through recycling and reducing unnecessary waste.Choose CELLONIC and never compromise on quality. Order now!
Technical details
| Article number: | 934978 |
|---|---|
| Weight: | 622 g |
| Length: | 146.8 mm |
| Width: | 80.7 mm |
| Height: | 120.2 mm |
| Voltage: | 21.6V |
| Technology: | Lithium Ion |
| Capacity: | 3000mAh |
| EAN: | 4063714101889 |
Reviews
But 25% more capacity than the original and 40% cheaper than the original.
Despatch and the whole process were great.
I will definitely order again.
Aber 25% mehr Kapazität als das Original und dazu noch 40% günstiger als das Original.
Versand und die ganze Abwicklung waren super.
Erde bestimmt nochmal bestellen.
Fits like a glove and the hoover runs like a new one again!
100% recommendable!
Passt wie angegossen und der Staubsauger läuft wieder wie ein Neuer!
Zu 100% empfehlenswert!
the wall-mounted charger accepts the new battery
all is well
sur le socle mural, le chargeur accepte la nouvelle batterie
tout va bien
Make sure you choose the right battery if you want to use the wall charger
Bien faire attention au choix de la batterie si vous voulez utiliser le chargeur mural
Product safety
Manufacturer / EU Responsible person
| Manufacturer | subtel GmbH |
|---|---|
| Address | Mainzer Str. 3, Berlin, 10247, Germany |
| info@subtel.es | |
| Safety data sheet | download |